Szlaki ferraty – dla kogo

ferraty

Ferraty, czy też bardziej profesjonalnie mówiąc via ferraty, to szlaki turystyczne, mające charakter wspinaczkowy. Łączącą w sobie hiking (wędrówkę wysokogórską) z elementami wspinaczki. Takie szlaki można znaleźć w wielu krajach, jedne z najpopularniejszych tras znajdują się w Czechach i Austrii. 

Via ferraty to górskie szlaki, wyznaczone w skale. Mogłoby się więc wydawać, że ferraty to trasy dostępne wyłącznie wspinaczom. Nic bardziej mylnego! Na szlakach zamontowane są specjalne ułatwienia, takie jak np. stalowe linki lub wiszące mosty, umożliwiające łatwiejsze pokonywanie tras, co czyni je dostępnymi również dla osób, które chodzą po górach bardziej turystycznie. Teoretycznie więc, ferraty to szlaki, z którymi poradzi sobie praktycznie każdy.

Jakie dokładnie ułatwienia można znaleźć na szlaku?

Wybierając się w góry i mając w planach ferraty, warto sprawdzić, jak dokładnie będą wyglądać wybrane przez nas szlaki. Dzięki temu unikniemy niespodzianek w postaci elementów, na które nie byliśmy przygotowani. Planując trasę, warto dostosować ją do swoich możliwości i kondycji fizycznej. Na szlakach można znaleźć ułatwienia w postaci klamr, drabin, mostków tyrolskich, metalowych siatek oraz lin. Wszystkie te elementy mają na celu umożliwić nam dotarcie do miejsc, do których nie prowadzą szlaki typowo trekkingowe.

Via ferraty Austria – szlaki są oznaczone skalą, wyrażoną w literach A-G. Skala ta jest dość popularna, ale istnieją również inne oznaczenia, takie jak np. skala włoska, francuska lub niemiecka. W przypadku skali austriackiej, im dalej od początku alfabetu, tym trudniejsze trasy. Ferrata oznaczona literą G jest  ekstremalnie trudna i są przeznaczona dla osób posiadających duże doświadczenie i umiejętności, które pozwolą im na pokonanie bardzo trudnych fragmentów tras, takich jak np. wspinaczka w dachu, a następnie wyjście z niej na płytę. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z ferratami, powinny zacząć od łatwiejszych tras, żeby poznać swoje możliwości i sprawdzić, czy ten rodzaj aktywności fizycznej nam odpowiada.

Ferraty – jak rozpocząć swoją przygodę z via ferratami?

Decydując się na ruszenie vią ferratą, dobrze jest umieć asekurować się liną oraz poruszać się po górskim, eksponowanym terenie. Jeżeli posiadasz już jakieś doświadczenie w poruszaniu się po wysokich górach, możesz spróbować wybrać się na proste szlaki typu via ferrata. Dobrym przygotowaniem będzie przejście np. zdobycie Rys lub Orlej Perci.

Jeżeli marzą ci się ferraty, to z Polski najbliżej znajdują się szlaki czeskie oraz słowackie. Via ferraty Cechy będą doskonałą propozycją dla osób, które szukają pomysłu na aktywne spędzenie weekendu. Również trasy na Słowacji mogą okazać się dobrym wyborem na weekendowy wypad. Jeśli natomiast szukasz miejsca na dłuższy wyjazd, to ferraty dolomity we Włoszech, z pewnością pozwolą ci na aktywny wypoczynek!

Kto będzie się dobrze czuć na via ferratach?

Via ferraty to szlaki dla każdego, kto chce przeżyć wysokogórską przygodę, a jednocześnie posiada już pewne doświadczenie związane z chodzeniem po górach. Łatwe trasy spodobają się turystom, którzy posiadają już doświadczenie z chodzeniem po wysokich górach i szukają nowych wyzwań, ale nie mają ochoty na typowe wspinanie się. 

Warto jednak mieć świadomość, że jeżeli marzą ci się trudne trasy, to będziesz potrzebować nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale też dobrego przygotowania się pod kątem kondycji. Bardzo trudne trasy wymagają dużej wytrzymałości fizycznej oraz doświadczenia wspinaczkowego, połączonego z umiejętnością posługiwania się specjalistycznym sprzętem do asekuracji.

Ważne umiejętności

Zanim wybierzesz się na via ferratę, dobrym pomysłem może być przejście podstawowego szkolenia wspinaczkowego, kursu via ferratowego lub też szkolenia z turystyki wysokogórskiej. Na takim szkoleniu bądź kursie nauczysz się obsługi sprzętu oraz asekuracji na bardziej wymagających szlakach. Dzięki takim umiejętnościom będzie ci nie tylko łatwiej pokonywać trasy, ale też będziesz w stanie robić to w dużo bezpieczniejszy sposób.