Jakie buty w góry – pierwsze buty treckingowe

jakie buty w góry

Do wypraw górskich należy się wcześniej odpowiedniego przygotować. Przed ruszeniem na szlak warto skompletować wszystkie niezbędne elementy ekwipunku. Nie można zapominać zwłaszcza o odpowiednim obuwiu, które warunkuje komfort i bezpieczeństwo. Jakie buty w góry? Na co należy zwracać uwagę przy ich wyborze?

Pierwsze buty treckingowe – co musisz wiedzieć?

Buty do wypraw górskich muszą przede wszystkim gwarantować komfort. Wobec tego powinny zostać dobrane zgodnie z preferencjami danej osoby. Niektóre osoby wolą nieco luźniejsze, inne nieco szersze modele. Wynika to głównie z kształtu stopy i sposobu, w jaki porusza się dana osoba. Warto zatem kierować się swoimi odczuciami, gdyż umożliwi to wybór odpowiedniej pary. Nie istnieją uniwersalne buty górskie, które dla wszystkich będą odpowiednie. Producenci mają w swojej ofercie zazwyczaj kilka wariantów danego modelu, dzięki czemu można go dostosować do preferencji. 

Zakup butów w góry – czym się kierować? 

Warto zaznaczyć, że nie istnieje jeden rodzaj butów w góry. To bardzo ogólne określenie, które dotyczy najczęściej kilku odrębnych zagadnień. Podczas dokonywania zakupu należy rozważyć wybór jednej z par: 

Buty treckingowe. Najbardziej uniwersalne, sprawdzą się jako pierwsze buty w góry. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych można znaleźć szeroki wybór modeli. 

All Terrain. Charakteryzują się niewielką masą. Będą odpowiednie dla osób uprawiających nordic-walking. Dobre dla osób, które wybierają niewymagające szlaki. 

Hiking. To wycieczek górskich, będą odpowiednie również w przypadku niskich temperatur. 

Decydując się zwłaszcza na najczęściej wybierane buty treckingowe, należy rozważyć również materiał wykonania, rodzaj podeszwy oraz cholewki. Dotyczy to również obuwia damskiego i przeznaczonego dla dzieci.

Jakie buty w góry latem? A jakich butów w góry unikać? Modele letnie zazwyczaj są uszyte z materiału syntetycznego. Nie oznacza to jednak, że stopa w nich nie oddycha. Producenci decydują się na wybór materiału syntetycznego głównie z uwagi na zastosowane technologie gwarantujące cyrkulację powietrza. Pomimo że latem ścieżki górskie wydają się bardziej bezpieczne, niż zimą, należy zadbać o buty z odpowiednią podeszwą. W miesiącach letnich nie obserwuje się śniegu, dużym zagrożeniem są natomiast odpady śniegu, które powodują, że skały stają się śliskie.  

Jakie buty w góry zimą? Najlepsze buty będą posiadać membranę. To rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku zmian pogodowych, ze szczególnym uwzględnieniem opadów śniegu czy deszczu. Zimowa wersja butów górskich posiada również wstawki ze skóry naturalnej (skóra licowa lub nubuk). Podeszwa, która zimą zamortyzuje chód, powinna zostać wykonana z odpornego na uszkodzenia mechaniczne materiału. Musi być stabilna i odpowiednio przylegać do podłoża, aby zminimalizować prawdopodobieństwo upadku. Warto w tym kontekście rozważyć również dodatkowe zabezpieczenia. 

Niezależnie od pory roku należy zdecydować się również na wybór cholewki. W sklepach można spotkać zazwyczaj dwa rodzaje – krótkie i wysokie. Na pierwsze buty treckingowe rekomenduje się modele z dłuższą cholewką, która będzie podtrzymywać kostkę. Wówczas w przypadku upadku ryzyko skręcenia kostki jest ograniczone. Buty z niższą cholewką polecane są raczej osobom z większym doświadczeniem, które wiedzą, jak poruszać się po górach, również w trudniejszych warunkach atmosferycznych. 

Jakie buty w góry latem damskie?

W przypadku pań należy uwzględnić takie same warunki, jak w przypadku butów męskich. Zazwyczaj modele damskie mają mniejszy bieżnik, dlatego warto zwrócić uwagę na występowanie dodatkowych wypustek, które pozwolą uniknąć poślizgu. 

Jak dopasować rozmiar pierwszych butów treckingowych?

Przed wyborem preferowanego modelu warto zapoznać się z tabelą rozmiarów, którą udostępnia każdy producent na głównej stronie. Pozwoli ona dobrać model do faktycznym wymiarów. W bucie treckingowym musi być kilka centymetrów luzu, gdyż pozwoli to na komfortowe poruszanie się w warunkach górskich. Buty najlepiej mierzyć w grubej skarpecie.