Jak się ubrać w góry – porady

jak się ubrać w góry

Jeśli planujesz wycieczkę w góry, ważne jest odpowiednie do niej przygotowanie. Jednym z najważniejszych elementów bezpiecznej i przyjemnej wyprawy jest właściwie dobrany ubiór. Warunki pogodowe i temperatura w górach mogą się zmieniać nagle, co może wpłynąć na twój komfort, a nawet bezpieczeństwo. Przekonaj się, jak ubrać się w góry? 

Odpowiedni ubiór w góry – dlaczego jest tak ważny? 

Odpowiedni ubiór w jest istotnym elementem górskich wędrówek. To trudne środowisko, w którym warunku pogodowe i temperatura zmieniają się bardzo szybko i niespodziewanie. Nieodpowiedni ubiór może prowadzić do hipotermii lub odmrożeń, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Dlatego ważne jest zaopatrzenie się w ubrania z naturalnych tkanin, które zakładamy na tzw. cebulkę. Zdecydowanie warto także odwiedzić sklep sportowy, w którym znajdziemy odzież dostosowaną do różnorodnych aktywności. Pamiętajmy, że odpowiednie ubrania uchronią nas przed trudnymi warunkami pogodowymi i sprawić, że wyprawa w góry będzie samą przyjemnością!

 Jak ubrać się w góry latem? 

Lato to okres, w którym na górską wycieczkę wybiera się wiele osób. Warunki są o wiele bezpieczniejsze, zatem radzą sobie nawet amatorzy. Mimo to nawet latem ważne jest dobranie odpowiedniego stroju. Góry, nawet o ciepłej porze, nadal są nieprzewidywalne, a niewłaściwe dobrana odzież może przeszkodzić w bezpiecznej wędrówce. Warto zwrócić wagę na takie elementy ubioru, jak: 

warstwy – tzw. ubiór na cebulkę pozwoli zachować ciepło w razie nagłej zmiany pogody, a przy zbyt dużym gorącu łatwo jest zdjąć z siebie poszczególne warstwy odzieży;

kurtka przeciwdeszczowa – lato w górach nierzadko oznacza deszcz, a niekiedy i burze; 

spodnie i koszule z oddychającego materiału – ubrania wykonane z bawełny lub mieszanki poliestru i bawełny zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrzą i pozwolą na odprowadzenie wilgoci; 

buty trekkingowe – solidne i wygodne buty to esencjonalna część górskiego ubioru. Zapewniają wsparcie dla stopy oraz odpowiednią przyczepność i pozwalają bezpiecznie poruszać się górskimi szlakami;

rękawiczki – jak wspominaliśmy lato w górach bywa nieprzewidywalne. W razie kiepskiej pogody lub nagłego ochłodzenia, warto mieć przy sobie ciepłe rękawiczki;

okulary przeciwsłoneczne oraz czapka – słońce na wyżynach może być znacznie silniejsze niż na nizinach. Z tego powodu warto mieć pod ręką wygodną czapkę z daszkiem oraz okulary, które ochronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. 

Jak ubrać się w góry zimą? 

Piesze górskie wycieczki zimą stanowią zdecydowanie większe wyzwanie niż te letnie. Odzież, którą ze sobą zabierzemy, powinna być dokładnie dobrana, a każdy element stroju dobrze przemyślany. Jak się ubrać w góry zimą, aby czuć się komfortowo?

Dobierz odpowiednie obuwie buty – na górskie, zimowe wyprawy powinny być ciepłe, solidne i zapewniać odpowiednią przyczepność. Upewnij się, że wybrane przez ciebie obuwie ma grubą podeszwę i membranę chroniącą przed zimnem.

Zaopatrz się w odpowiednią kurtkę – kurtka powinna nie tylko chronić przed mrozem, ale i deszczem i śniegiem. Warunki w górach bywają nieprzewidywalne, dlatego, nawet jeżeli nic nie zapowiada opadów, w każdej chwili może się to zmienić. Dobra kurtka to podstawa! 

Grube rękawice oraz czapka – chociaż mitem jest, że głowa i ręce najszybciej tracą ciepło, to zmarznięte usze i dłonie mogą sprawiać bardzo duży dyskomfort. Dlatego warto zapewnić sobie czapkę i rękawiczki, które ochronią przed mrozem oraz wilgocią. 

Zwróć uwagę na materiał ubrań – zimowa odzież powinna chronić przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz zapewniać właściwą cyrkulację. Dlatego warto wybierać ubrania przylegające do ciała, wykonane głównie z naturalnych materiałów, jak wełna czy bawełna. 

Zainwestuj w bieliznę termiczną – dobrej jakości termiczna bielizna pomaga utrzymać ciepło ciała, a jednocześnie zapobiega przegrzaniu oraz przemoczeniu; 

Pamiętaj o warstwach – podobnie jak w przypadku letnich wędrówek, zimowe przechadzki po górach nie mogą obejść się bez dobrze dobranych, włożonych warstwowo ubraniach. Zewnętrzne warstwy powinny być oddychające, odporne na silny wiatr i opady, bazowe natomiast – przylegające i ciepłe. 

Podsumowanie

Warunki pogodowe i temperatura mogą się zmieniać nagle, co może wpłynąć na nasze samopoczucie, a nawet bezpieczeństwo. Dlatego odpowiedni ubiór jest tak ważny. Poświęć trochę czasu na jego dobór, a przekonasz się, że wyprawa w góry będzie dużo przyjemniejsza!