Rolowanie mięśni to czynność zapewniająca wiele korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Niestety jest ona dość często ignorowana, nawet i przez samych sportowców. Ta autoterapia mięśniowa jest skutecznym rozwiązaniem na poprawę oraz przyspieszenie regeneracji naszego ciała, z której możemy korzystać również w domowych zaciszu.
Rolowanie — na czym to polega?
Rolowanie mięśni to nic innego tak naprawdę, jak automasaż za pomocą narzędzia, jakim jest wałek do rolowania. Celem rolowania jest rozluźnienie mięśni, a także tkanki zwanej powięzią. Powięź, to tkanka otaczająca włókna mięśniowe, stawy, ścięgna oraz kości. Tworzy w naszym organizmie coś na zasadzie sieci, która ochrania nasz tkanki. Z racji tego, że powięzi są bardzo elastyczne, mogą przybierać one różne kształty, w zależności od momentu, jaką pozycję przyjmuje nasze ciało. Dlatego też, aby zapobiec wszelkim przykurczom mięśni lub nacisków czy bólowi, dobrym sposobem jest ich rolowanie.
Ale na czym tak naprawdę to rolowanie polega? Rolowanie jest sprawą tak zgoła bardzo prostą, którą skutecznie możemy wykonywać w domowych warunkach. Wystarczy wybrany mięsień naszego ciała toczyć ruchem powolnym po piankowym wałku. W ten sposób można rozluźnić prawie każdy mięsień naszego ciała.
Technika rolowania mięśni — jak robić to poprawnie
Jak każdy masaż ciała, także i rolowanie powinno się odbywać na konkretnych zasadach oraz na użyciu odpowiedniego do tego sprzętu. Nie jest dobrym pomysłem podejmować się tej czynności, nie mając żadnego pojęcia o tym, w jaki sposób tak naprawdę to robić. Jak każde rozciąganie powinno być przemyślane tak, aby nie było to tylko komfortowe, ale także, by nie zrobić naszym mięśniom krzywdy. Jak się rolować w takim razie? Najprościej powiedzieć to skutecznie i z głową. Ważne jest dobranie odpowiedniej pozycji w zależności od rodzaju mięśni, które chcemy rozluźnić. Drugą sprawą jest poprawna kolejność wykonywania tych czynności. Warto pamiętać, iż rolowanie rozpoczynać powinno się od dołu do góry, dokładnie pamiętając o każdej partii. Rolowanie mięśni powinno być przez nas dobrze odczuwalne, ale nie bardzo bolesne. Trzecim, ważnym aspektem jest odpowiedni tempa, w jakim rolujemy nasze ciało. Nie może być ono zbyt szybkie, a powolne i spokojnie. Rolując, powinniśmy skupiać się na każdym centymetrze naszego ciała. Na tym etapie warto pamiętać, że nie powinno rolować się stawów. Bardzo ważne jest tu także dobranie odpowiedniego dla nas rodzaju wałka, do miejsca, które będziemy rolować.
Który roller wybrać?
Na rynku spotykamy najczęściej dwa rodzaje rollerów do masażu. Dzięki nim wiemy, jak zrolować się poprawnie. Wyróżniamy rollery gładkie oraz takie, które posiadają wypustki. Dodatkowo występują one także w różnych twardościach, a także długościach. Aby wybrać ten najbardziej odpowiedni, warto wziąć pod uwagę stopień naszego trenowania oraz jaką partię ciała wybierzemy.
W przypadku rollerów gładkich świetnie sprawdzą się one przy masażu pleców, dla osób początkujących lub mało aktywnych. Rollery z wypustkami polecane są dla osób przede wszystkim wysportowanych, bardziej doświadczonych. Posiadane przez nie wypustki umożliwiają dogłębne wymasowanie poszczególnych części ciała.
Efekty rolowania
Intensywny trening sprawia, że nasz mięśnie są obolałe oraz sztywne. Nieodpowiednie ich rozciąganie lub całkowite zapomnienie o tak ważnym etapie, jak ich odprężenie może mieć dla naszego organizmu złe skutki. Rolowanie pomaga zapobiec tym skutkom oraz daje świetne efekty. Wśród najczęstszych wymienianych wyróżniamy:
- redukcję bólu mięśni i stawów,
- ujędrnienie skóry,
- mniejsze zakwasy oraz szybsza regeneracja,
- Poprawę elastyczności mięśni,
- lepszy przepływ krwi do mięśni.
Systematyczne rolowanie mięśni sprawia, że są one bardziej nawodnione, odżywione i pozwala na skuteczne pozbycie się sklejeń i zrostów.
Rolowanie usprawnia funkcjonowanie naszego organizmu oraz zwiększa jego wydolność. Jak często się rolować w takim razie? W zależności od tego, jak często trenujemy, warto rolować się w każdym dniu naszego treningu. Rolowanie przed treningiem pozwala pobudzić mięśnie oraz je rozgrzać, zaś rolowanie po treningu ma funkcje wyciszające dla naszego organizmu. Pozwala także zapobiec różnego rodzaju kontuzjom. Rolowanie, poza tym, że często jest nieodzownym elementem przy treningu, wskazane jest też dla osób mających pracę stojącą lub dla pracowników biurowych.