Bieganie stanowi tani i wygodny sposób na poprawę kondycji i pozbycie się wielu chorób, jakie dręczą dzisiejszą cywilizację. Wystarczy kupić odpowiedni strój, założyć wygodne buty i można długimi susami ruszyć w nieznane. Większość z nas udaje się w tym celu do lasu, parku czy biega po pobliskich ścieżkach rowerowych. Tylko nieliczni wybierają się na szlaki na biegi gróskie. Ten sposób aktywności wymaga nie tylko silnego charakteru, ale również zastosowania odpowiedniej techniki biegania.
Jak przygotować się do biegu górskiego?
Jeżeli poważnie myślisz o bieganiu górskim, należy odpowiednio do tego przygotować cały organizm. Ten rodzaj biegu jest zdecydowania bardziej wymagający technicznie niż bieganie po płaskim terenie, dlatego w tym przypadku niezmiernie ważna jest ogólna sprawność. Jeśli nie masz doświadczenia, należy zacząć od budowania odpowiedniej kondycji i wytrzymałości. Pomocne w biegach górksich może być stosowanie szybkiego marszu na przemian z truchtem.
Równocześnie należy zadbać o ogólne wzmocnienie całego ciała. W pierwszej kolejności warto skoncentrować się na mięśniach głębokich wspierających kręgosłup. Ten rodzaj mięśni pełni bardzo ważną rolę przy utrzymaniu odpowiedniej postury podczas biegu. Należy również zadbać o należyte wzmocnienie mięśni nóg, ponieważ podczas biegu górskiego przyjmują one największe obciążenia. Istotną sprawą jest również trening zbiegów i podbiegów. Na początku można skupić się na szybkich podbiegach o niewielkim nachyleniu, które z czasem można zamienić na bardziej strome wzniesienia i trenować po nich bieganie – góra – dół.
Jakie produkty najlepiej stosować?
Ważną sprawą przy tego typu aktywności jest trening odżywiania. Jeśli planujesz pokonywać 40 – 50 kilometrów w terenie musisz nauczyć się jak prawidłowo odżywiać się na trasie i jak w równomierny sposób rozkładać porcje. Najwygodniejszą formą posiłków są żele energetyczne, które nie zajmują wiele miejsca. Stanowią również źródło energii. Większość z nich składa się z szybko przyswajalnych węglowodanów. Nie ma w nich błonnika, białka ani tłuszczu, dzięki czemu są lekkostrawne. Ale żele to nie wszystko. Warto dodatkowo zaopatrzyć się w batony, kanapki z masłem orzechowym czy banany. Dobrym pomysłem są również suszone owoce i orzechy.
Główne typy biegów górskich
Bieg można nazwać górskim, jeżeli suma przewyższeń na jego trasie stanowi co najmniej 5% w stosunku do długości dystansu. Wyróżnić można dwa rodzaje wesołych biegów górskich:
Alpejskie – jest to rodzaj biegu, który początek ma u podnóża góry i prowadzi na jej szczyt. Dystans ten jest w naturalny spodów ograniczony, ale można tak poprowadzić trasy, żeby go wydłużyć. Suma przewyższeń takiego biegu to minimum 500 metrów.
Anglosaski – jest to najpopularniejszy rodzaj biegu górskiego. W jego przypadku trasa prowadzi raz w górę, raz w dół. Jest zatem więcej miejsc, gdzie taki bieg można zorganizować.
Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety. Niewątpliwie bardziej wymagający pod względem technicznym jest bieg anglosaski. Właśnie podczas zbiegania ma miejsce najwięcej kontuzji.
Festiwal biegów górskich w Polsce
Coraz większa popularność biegów górskich sprawia, że ten rodzaj aktywności coraz częściej gości w naszym kraju. Polski Związek Lekkiej Atletyki dokłada wszelkich starań, aby popularyzować jego aktywność w państwie nad Wisłą. Do najciekawszych z tym związanych w naszym kraju należą między innymi:
Bieg 7 Dolin – niezwykle wymagający bieg. Aby go ukończyć należy przebyć stukilometrowy odcinek w czasie krótszym niż 17 godzin.
Bieg rzeźnika – trasa tego niezwykłego biegu usytuowana jest w Bieszczadach między Komańczą a Cisną. Zawodnicy na pokonania trasy mają 16 godzin.
Baran Tral Race – trasa tego niezwykłego wyścigu wiedzie przez najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, a uczestnicy muszą zmieścić się w limicie 13 godzin.
Maraton Karkonoski – na trasie tego interesującego biegu na uczestników czekają przewyższenia +/- 965 metrów, a limit na pokonanie trasy to 4 godziny.
Również kalendarz biegów górskich 2023 przedstawia się niezwykle interesująco. Przez cały rok zorganizowanych będzie w naszym kraju grubo ponad 100. Oczywiście nie może zabraknąć Wesołych Biegów Górskich, rozgrywanych na dystansach 2, 6 i 10 km w Wesołej pod Warszawą.